Agro turizam Crna Gora
Vinarije, Maslinjaci, Seoska domaćinstva i još mnogo toga
Smještaj u maslinjacima
Vinarije
Spoj ukusa domaće hrane, tradicije i živopisne prirode najmanje države Balkana
Najmanja država Balkana, Crna Gora, specifična je po turističkoj ponudi koju karakterišu kontrasti koje turisti mogu doživjeti u jednom danu- more, jezera, rijeke i planine. Samo dva primjera: sa morske obale za nepuna tri sata stiže se na preko 1.456 metara nadmorske visine u nacionalni park Durmitor koji je pod zaštitom UNECK-a, a ima 48 vrhova preko 2.000 metara. Sela u zaleđu primorskih gradova tradicionalno njeguju proizvodnju vina i maslinovog ulja pa vinskim i maslinarskim putevima prolazi sve više turista.
Katuni na sjevru, kamene kuće na jugu okružene vinogradima, maslinjaci čija stabla svjedoče o životu na ovim prostorima duže od 2.000 godina uz prirodnu ljepte i domaću hranu te tradicionalno spremanje, Crnu Goru lansira u vrhove turističke ponude.
Spoj ukusa, tradicije, prirodnog okruženja i gostoprimstva domaćina odlike su bogate ponude sela i seoskih domaćinstava . U Crnoj Gori ponuda agroturizma je sadržajna i sve atraktivnija.
Šta je agroturizam?
Agro turizam predstavlja sve popularniji vid odmora koji se provodi na farmama, poljoprivdnim gazdistvima, smještajem u prirodi u ruralnim sredinama. Agroturizam predstavlja i jedan vid aktivnog odmora bilo da sa domaćinima turisti učestvuju u proizvodnji i obradi poljoprivrednih kultura, ili u obilasku prirodnih i kulturnih atrakcija nadomak gazdistva.
Agroturizam je fantastičan način da naučite vašu djecu da mlijeko ne nastaje u tetrapaku, a jaje u plastičnoj kutiji, da uživate u izvornoj organskoj hrani i da aktivno sudjelujete u proizvodnji iste. I na kraju da pomognete opstanak ruralnih područja. Svejdoci smo napuštanja sela u mnogim zemljama, ali i povratak istim kroz ponude agroturizma .
Agroturizam, aktuelan tokom cijele godine. Omogućava „bijeg“ iz svakodnevnice u prirodno okruženje gdje u različito vrijeme na različitim lokacijama turisti učestvuju u zanimljivim aktivnostima kao što je berba grožđa u septembru u Crmnici, priprema za sušenje mesa na Cetinju u decembru, berba maslina u Baru od novembra do februara, sakupljanje borovnica i ljekovitog bilja u Kolašinu u julu….
Šta čini jedinstvenim agroturizam u Crnoj Gori?
Crnu Goru odlikuje specifičan geografski položaj. Prostire se od Jadranske obale na jugu, preko basena Skadarskog jezera u centralnom djelu do područja visokih planina, preko 2000 metara nadmorske visine na sjeveru. Različita nadmorska visina kao i uticaj mikro klime uslovila je razvoj različitih poljoprivrednih kultura i ujedno razvoj sela na različite načine.
Na jugu zemlje, u zaleđu Bara i Ulcinja kao i Boke Kotorske maslina je prisutna još od vremena Grčke kolonizacije istočne obale Jadranskog mora od drugog do petog vijeka prije nove ere. U pojedinim domaćinstvima u Ulcinju i na poluostrvu Luštica još uvijek se maslinovo ulje proizvodi na tradicionalan način u mlinovima sa presama od kamena.
Samo zaleđe Bara ima preko 100 000 stabala masline među kojima je kraljica- Stara maslina, jedna od tri najstarije masline u Evropi.
Ragion u zaleđu Bara, Crmnica čija sela se nalaze na nadmorskim visinama između 200 i 700 metara idealna su za uzgoj vinove loze. Crmnica je Crnogorska Toskana. Baš u Crmnici je kolijevka autohtone sorte crvenog vina Vranac koji upravo iz ovog regiona proširio dalje na Balkan. Vranac se uzgaja i nadomak glavnog grada Podgorice u najvećem vinogradu u jednom komadu u Evropi koji posjeduje skoro milion čokota.
Centralni dio Crne Gore u podnožju planine Lovćen u istoimenom Nacionalnom parku karakteriše susret mediteranske i planinske klime što je stvorilo idealne uslove za sušenje mesa i mesnnih prerađevina. Tradicionali način čuvanja mesa prisutan i danas u seoskim domaćinstvima. Selo Njeguše posjećuje veliki broj turista i uživa u degustaciji Njeguške pršute, kobasica i pečenice. Za ovo podneblje karakterističan je i Njeguški sir po svom specifičnom ukusu i načinu pripreme.
Na sjeveru Crne Gore prerada mlijeka u proizvode kao što su skorup, kajmak i sir posebna su slana poslastica za gurmane. Nomadski način čuvanja stoke na ovim planinama uslovio je izgradnju privremenih naselja pod jedinsvenim imenom katun. Katuni su danas zanimljiva atrakcija za turiste, željne organske hrane, svježeg vazduha, živopisne prirode i mirnog okruženja.
Specifičnost agro ponude u Crnoj Gori?
Crna Gora smještena na prostoru Balkana, tokom bogate i burne istorije djelila je sudbinu svojih susjeda i bila na meti raznih osvajača.
Na mjestu susreta istoka i zapada. Svim osvajačima koji su vladali Crnog Gorom zajedničko je da su ostavili svoje tragove kako u kulturi tako i u gastronomiji pa Crna Gora danas ima bogatu i raznoliku gastronomsku ponudu.
Degustacija orijentalnih delicije u domaćinstivima Ulcinja, Plava ili Gusinja, tradicionalni crnogorski doručak podno Lovćena, venecijanska trpeza Bokokotorskog zaliva izazovi su kojima se teško može odoljeti u specifičnoj ponudi agroturizma Crne Gore.